Jak zařídit maturitní ples

Nejprve si zvolte organizační tým

Na začátku potřebujete dát dohromady tým schopných lidí, kteří si vezmou zařizování plesu na starosti. Tým by se měl skládat alespoň z 6 – 10 lidí. Založte si šanon do kterého pak budete postupně dávat objednávky, lístky od nákupu a faktury. Pověřte odpovědnou osobu, která se bude starat o peníze – vybírat a uschovávat – k té ještě jednu osobu, která bude kontrolovat účetnictví.

Termín a místo konání plesu

Nejprve si zvolte termín plesu. Od tohoto úkolu se bude odvíjet všechno ostatní. Protože bez termínu a místa by nemělo smysl zařizovat další záležitosti např. ohledně programu. Zajděte si osobně zamluvit termín plesu do kulturního domu nebo sálu ve Vašem městě. Možná s překvapením zjistíte, že některé termíny jsou už zamluvené dva roky předem. Proto je třeba řešit tuto záležitost jako první a neodkládat ji na potom…

Finanční rozpočet

Samozřejmě platí známé heslo ,,čím víc peněz, tím víc muziky,, . Proto je tato záležitost asi nejvíce kritická. Máme pro Vás pár tipů, jak zajistit co nejvíce financí pro Váš ples.

5 rad pro větší rozpočet vašeho plesu

 

 

Téma maturitního plesu

Dalším krokem, který by jste měli udělat, je zvolit si téma plesu. Protože od tohoto se bude odvíjet Vaše další činnost.  Samozřejmě je na Vás, jestli si ples tematicky naladíte nebo ne 🙂 Ale tématický ples přinese s sebou určitě trošku jinou atmosféru a oživí zábavu všech zúčastněných.

Abychom Vám přemýšlení trošku usnadnili, zde máte pár témat pro představu. Samozřejmě můžete vymyslet nějaké nové originální téma a budeme rádi, když se o to s námi podělíte.

Občerstvení a catering

Ve většině případů už je součástí pronájmu sálu. Ale pokud že vy si pronajímáte sál, měli byste mít možnost zajistit si vlastní catering. Krásně nazdobený raut totiž ohromí Vaše hosty. Raut lze buďto zahrnout do ceny vstupného, kdy si každý z hostů bude moci vybrat levnější vstupenku bez rautu, nebo dražší vstupenku (např. + 200 Kč ) včetně rautu. Další variantou může být, že všechny pokrmy si každý host bude platit samostatně u obsluhy rautu. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, dobré jídlo a pití patří k dobré zábavě. A tradičním výběrem ,,guláš nebo klobásu?,, rozhodně neuspokojíte chuť hostů. Každopádně je zde možnost zadat tento úkol profesionální firmě. A vydělat nějaké peníze z pronájmu. Firma přijede na Váš ples, a dáte jim nájem např. 10 Kč z každého prodaného lístku. Prodáte-li 1000 lístků, dostanete od cateringu nájem 10.000 Kč a nemusíte se o nic starat. Catering dokáže zajistit jak nápoje, tak pokrmy na Váš ples.

Barmani

Velkým trendem posledních let jsou barmani a mobilní cocktail bar. A to nejen pro to, že pozorovat profesionálního barmana při práci je příjemným zážitkem, ale i z toho důvodu, že cocktaily prostě patří na významné společenské události. Navozují sváteční atmosféru, poskytují širokou škálu možností, a tak uspokojíte i toho nejnáročnějšího hosta. 

Kapela

Zvolením dobré kapely máte téměř vyhráno. Už jen doladit program a o zábavu je postaráno. Dejte si pozor na to, aby kapela nedělala dlouhé přestávky. Dokonale to totiž umí zmrazit Váš ples. Pokud chcete někde ušetřit, tak zrovna u kapely není to správné místo kde snížit náklady Vašeho plesu. Po půlnoci může kapelu vystřídat nějaký dobrý DJ, který se postará o afterparty. Půlnocí ples rozhodně nekončí…

Předtančení

Rozpohybuje a odhodí ty počáteční zábrany Vašeho plesu. Znáte to, kapela začne hrát a hosté ještě nejsou správně naladěni, sedí, stydí se kdo půjde na parket jako první, co když se ostatní nepřidají a budeme tancovat samy… Právě toto má na starosti předtančení. Latinsko-Americké tance, nebo klasická latina. Nebo to rozjet v rytmu rockenrollu? Záleží na Vás přátelé jakou formu zvolíte.

Slavnostní nástup a šerpování

Slavnostní nástup je okamžik, na který se asi všichni nejvíce těší. Proto je třeba ho dobře natrénovat. Většinou je ale problém, aby se celá třída shodla na jednom nástupu. Ideální řešení tohoto problému je, když vyberete např. 4 lidi ze třídy, kteří si to vezmou za úkol. Společně se třídou vymyslete náměty, varianty co by se komu líbilo, a ti 4 vybraní se pak budou snažit sestavit z daných námětů celkovou choreografii nástupu, kterou následně naučí celou třídu. Každý ze studentů, ať si vybere písničku, kterou by chtěl mít při svém šerpování. Všechny skladby potom v počítači přejmenujte podle názvu studenta. A taktéž je třeba označit skladbu číslem podle pořadí šerpování.

Vystoupení na desátou

Nejlevnější a také nejzábavnější variantou je, když si třída maturantů natrénuje nějakou scénku 🙂 Už jsme měli možnost vidět taneční vystoupení maturantů pomáda, moulin rouge… Samozřejmě lze nechat si své vystoupení až jako půlnoční překvapení. Ale vzhledem k pokročilejší hodině už nezaručujeme, zda budou všichni vystupující v takové formě 🙂

Kamera a fotograf

Vzpomínkové DVD s fotkami a záznamem plesu. Doporučujeme přenechat tento úkol profesionálům a nepřidělávat si zbytečné starosti. Včasným zamluvením kameramana a fotografa rozhodně neprohloupíte. Často se stává, že tito lidé bývají hodně vytížení právě přes plesovou sezonu.

 

Projekce

Projekce má na plese taktéž důležitou funkci. Během roku vezměte do školy kameru a natočte klip z prostředí školy. Ten pak můžete pustit na velkém plátně, aby se všichni mohli podívat, na jaké to škole studujete a jak to tam umíte roztočit.

 

Osvětlovač

Zeptejte se v kulturním domě, jestli tam mají svého osvětlovače. Většinou to tak bývá, ale je lepší na svůj ples pozvat profesionála. Aby se Vám nestalo, že pan místní osvětlovač svítí pouze do jednoho místa 🙂 Doporučujeme nasvítit slavnostní nástup a šerpování bílým světlem. Barevné nasvícení by mohlo zničit Váš videozáznam a fotky z plesu.

Ozvučení

Některé sály mají své ozvučení a tím pádem odpadá velká starost. Pokud ozvučení není součástí sálu, napřed zkuste kontaktovat kapelu, která bude na Vašem plese hrát. Ve spojení s jejich vystupováním na Vašem plese bude cena ozvučení nižší, než kdyby jste si měli platit profi firmu s ozvučením. Některé kapely mají dokonce ozvučení už v ceně. Pokud tomu tak není, nezbývá nic jiného, než objednat si na to firmu. Ale nezoufejte, profesionální zvuk a světla totiž Váš ples posunou zase na jinou úroveň.

Půlnoční překvapení

Jsou dvě možnosti. Buďto vlastní scénka, o které jsme mluvili už výše ve vystoupení na desátou. Nebo nějaké vystoupení např. barmanská show, fire show, různá akrobatická vystoupení.

Moderátor

Schopný moderátor se umí přizpůsobit situaci. Samozřejmě nejlepší variantou je, když mu pošlete program plesu a nástup včetně informací o studentech, jména studentů předem. Usnadníte mu tím práci. Před začátkem plesu si s moderátorem ještě vyzkoušejte nástup a výslovnost jmen každého studenta. Aby bylo vše tak, jak má být.

Proslov

Vyberte si dva zástupce třídy, ideálně kluka a holku, kteří přednesou proslov. Ve vašem proslovu shrňte 4 roky na škole, poděkování učitelům, vedení školy, poděkování sponzorům.

Program

I elegantně připravený program vypoví o Vašem plese hodně. Každý host ho totiž bude mít na stole a většina hostů ho bude číst. Nebojte se toho a pohrajte si s grafikou a vzhledem tohoto často opomíjeného bodu. Můžete například opálit rohy papíru zapalovačem, smotat jej do ruličky a stužkou nebo špagátkem zavázat. Takto připravený program už bude hosty vyzívat k přečtení, protože bude vypadat důležitě.

Šerpy

Kvůli této záležitosti se s vaší třídou 100% pohádáte. A ne jednou. Nejjednodušší rozhodnutí padne hlasováním. Každý ze třídy ať napíše na papír, jaká barva se mu líbí nejvíc a která bude mít nejvíce hlasů, tu si necháte udělat.

Skleničky

Sklenička s Vaším jménem stejně jako šerpa zůstane věčnou památkou Vašeho maturitního ročníku. Rozhodně bych tuto záležitost z Vašeho seznamu nevyškrtával.

Slavnostní přípitek

Na maturitu! Takto to budete cítit nejen vy, ale i celá třída. Přichystejte si předem nejlépe na elegantně skartovaný příruční vozík skleničky. Raději více než méně. Dobře vychlazený sekt a jde se na to. Je mi jasné že pomalou (bezpečnější) cestou se sekt otevírat asi nebude, ale i přesto dávejte prosím pozor, kam míříte. Vystřelený špunt může někoho i zranit, nebo rozbít světlo.

Květiny

Květiny pro učitelky, ředitele a případně vystupující dámy se snažte vyzvednout v den konání plesu. Objednávka stačí přibližně týden dopředu. Samozřejmě štěstí přeje připraveným, proto nenechávejte nic náhodě a na poslední chvíli. Ušetříte si tím kapsu i starosti.

Dárek pro učitele

Věřím, že vašeho učitele potěší jakýkoliv dárek. Ale vy sami musíte přijít na to, co by mu udělalo největší radost a jaké jsou možnosti Vašeho rozpočtu. V dnešní době různých slevových portálů už se dá sehnat i víkendový wellnes pobyt v luxusním hotelu pro dva od 2.000 Kč. Vaší učitelce/učitelovy takový odpočinek po 4 letech rozhodně přijde vhod 🙂

Výzdoba sálu

Výzdoba sálu taktéž hodně vypoví, jak moc jste si s přípravou plesu dali záležet. Můžete zvolit nafukovací balónky, různé stužky. Elegantně spojte loga sponzorů s výzdobou sálu. Tak aby to nevypadalo jako veletrh.

Nazdobení stolů

Hezky nazdobený stůl hosty překvapí i potěší. Inspiraci naleznete na fotografiích z rautů. Nenechávejte stůl pro hosty prázdný. Přichystejte hostům malé překvapení na přivítanou. Např. koláčky nebo slané tyčinky. Cokoliv je možné. Určitě tím připíchnete k vašemu plesu další hvězdu v celkovém hodnocení a spokojenosti hostů.

Lístky a pozvánky

Lístky je nutné opatřit více bezpečnostními prvky. Předejdete tak padělání lístků, které může mít za následek překročení kapacity sálu a v nejhorším případě dost tučnou pokutu.

Tombola

Tombola je záležitost, která Vám při pořádání plesu dá asi nejvíce zabrat. Do tohoto úkolu bych Vám doporučil zapojit celou třídu. Čím více firem a známých oslovíte, tím více dárků seženete. Ale pozor, tombola totiž není zadarmo. Z výtěžku za tombolové lístky se odvádí 10% státu a 6% na veřejně prospěšné prostředky (pomůcky do školy..) a dále pro tombolu potřebujete potvrzení od právnické osoby (škola, občanské sdružení). Firmám za své dary pak můžete slíbit potvrzení o sponzorství od školy a nebo reklamu na Vašem plese. Po uzávěrce dárku do tomboly sepište seznam dárků, každému dejte číslo (od nejdražších po ty nejmenší) a připravte lístky do tomboly. Tyto lístky můžete smotat do ruliček a zavázat provázkem. Dále pověřte 4 žáky třetího ročníku, aby prodávali lístky do tomboly na Vašem plese. Oni budou určitě rádi, že se podívají na ples zadarmo 🙂 A je nutné také zařídit někoho, kdo bude tombolu vydávat. Při losování přímo na plese to moc neprotahujte. Vylosujte deset cen a pokračujte v zábavě. Dlouhé losování tomboly o půlnoci zabrzdí zábavu na Vašem plese.

Už přečtením tohoto článku máte první dárek do Vaší tomboly. A ne jeden ale hned dvacet míchaných nápojů.

Máte li zájem o tyto dárky od nás, pošlete sms ve tvaru PLES na telefoní číslo 773 166 366

Potvrzení

OSA – Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním.

Ještě než budete vyplňovat formulář, zeptejte se místního kulturního domu nebo školy(pořadatele plesu) jestli už nemá tuto záležitost vyřešenou. Pokud ne, vyplňte online formulář nebo vytiskněte a pošlete na adresu. Pokud potřebujete poradit s vyplněním formuláře, obraťte se na zákaznickou linku OSA : +420 220 315 000 a nebo email vp@osa.cz .

Online formulář naleznete kliknutím sem

INTERGRAM

je nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů, vykonává kolektivní správu uvedených subjektů, a to v souladu s ustanovením § 98 odst. 6 písm. c) autorského zákona jako jediný subjekt na území České republiky. Výpočet: Sazba za jednu veřejnou produkci činí 10% z násobku kapacity a vstupného.

Více informací naleznete na stránkách Intergram.cz

Formulář k vyplnění naleznete zde

Městský úřad

Povolení městského úřadu pro pořádání plesu.

Komentáře